POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Opublikowano:  22 listopada, 2021

Odnawialne źródła energii to krok w stronę ratowania naszej planety, ale także na oszczędności. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na eksploatacji domu za pomocą innowacyjnej wentylacji mechanicznej. Zobacz, co to jest rekuperacja, jak działa rekuperacja i dlaczego warto skorzystać z tego systemu.

Co to jest rekuperacja?

Pod pojęciem rekuperacja kryje się nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Dzięki niemu odzyskasz część ciepła z ogrzanego powietrza, w którym znajdują się dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia. W tym samym czasie do strumienia powietrza napływa świeży strumień z zewnątrz. Optymalny obieg powietrza redukuje utratę ciepła, przy jednoczesnym uzyskaniu niskiego zużycia energii. Wartością dodaną rekuperacji jest oczyszczenie powietrza ze wszystkich alergenów i kurzu. Dzięki temu nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń, by zapewnić świeżość we wnętrzu. Oczyszczenie powietrza nabiera szczególnego znaczenia w zimie, kiedy stężenie smogu jest największe. Co ważne, rekuperacja może być także zamontowana w domu wyposażonym w klimatyzację. Na pytanie co to jest rekuperacja, odpowiadamy – sposób na oszczędności, czyste powietrze i ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Zwykła wentylacja a rekuperacja – różnice

Tradycyjna wentylacja działa na zasadzie grawitacji. Oznacza to, że powietrze jest zasysane przez ciąg w kominie. Mimo dużej popularności tego rozwiązania ma ono także wiele wad. Jeśli korzystasz z wentylacji grawitacyjnej jesteś narażony na wychłodzenie pomieszczeń, które skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Do tego tradycyjna wentylacja nie odprowadza wilgoci z wnętrza budynku, przez co we wnętrzach jest duszno. Podczas użycia rekuperatora ruch powietrza jest kontrolowany, dzięki czemu ciepło jest odzyskiwane a powietrze filtrowane i oczyszczane. 

Jak działa rekuperacja?

Wiele osób zastanawia się jak działa rekuperacja. Mechanizm jest prosty. Urządzenie posiada cztery wbudowane wewnątrz króćce, które umożliwiają podłączenie kanałów wentylacyjnych. Do urządzenia są podłączone cztery kanały, takie jak czerpnia, wyrzutnia, nawiew do pomieszczeń i wyciąg z pomieszczeń. Każdy z czterech kanałów może zostać rozgałęziony na mniejsze – nawiewne lub wywiewne. Niektóre z kanałów zasysają świeże powietrze i kierują je do wymiennika ciepła. Ten element przyjmuje energię cieplną z ogrzanego powietrza, które jest wyprowadzane na zewnątrz. Zużyte powietrze jest wyprowadzane innym kanałem na zewnątrz. Ciągła cyrkulacja pozwala zachować zadowalające efekty, dając pomieszczeniom świeże powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności. Wysokiej jakości powietrze wpływa na zdrowie domowników i gości i jest dobrym sposobem na uniknięcie chorób układu oddechowego. Warto wyeliminować zanieczyszczenia i poprawić komfort swojego życia.

Co to jest rekuperator?

By odzyskiwanie ciepła z powietrza było możliwe, niezbędny jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Rekuperator służy do przekazywania wydmuchiwanego powietrza i odpowiedniej cyrkulacji. Poszczególne rekuperatory różnią się wydajnością, funkcjonalnością oraz typem. 

Wyróżniamy:

– rekuperator z czynnikiem pośrednim – urządzenie stosowane jest w zwykłych budynkach, w których zachodzi proces ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. W tym wypadku musi być zainstalowany kanał wywiewny.

– rekuperator z ruchomym wypełnieniem – w urządzeniach tego typu wykorzystuje się wirnik z regeneratorem do obracania wirnika. To rozwiązanie nie należy do popularnych.

– rekuperatory płytowe nazywane także jako krzyżowe lub przeciwprądowe – urządzenia o konstrukcji płytowej cechuje wysoki odzysk ciepła, prosta konstrukcja i dobre parametry. Dzięki temu jest on najczęściej wybierany do domków jednorodzinnych.  
Rekuperator to niewielkie urządzenie, które zmieści się nawet w małych pomieszczeniach. Zasada montażu tego elementu wentylacji mówi o tym, że rekuperator należy zamontować w pomieszczeniach zapewniających dodatnią temperaturę w ciągu całego roku. Najczęściej jest to pralnia, garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze.

Jak wykonać rekuperacje?

Jeśli chcesz zainwestować w system rekuperacji i zaoszczędzić na ogrzewaniu domu postaw na współpracę z profesjonalną firmą. Netsolar oferuje klientom optymalny system rekuperacji, zapewniając Ci projekt, materiały i wykonanie. Pewne i solidne wykonanie projektu zapewni Ci spokój i wysoką efektywność przez wiele lat. Prowadzimy kompleksowe projekty, które łączą w sobie rekuperację z instalacją pompy ciepła i fotowoltaiki. Połączenie tych systemów ogranicza koszty eksploatacji budynku niemal do zera. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejrzyj naszą ofertę.

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt