POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Dom energooszczędny – pompa ciepła, rekuperacja, fotowoltaika, co jeszcze?

Opublikowano:  15 listopada, 2021

Budownictwo ekologiczne zyskało na znaczeniu. Fani zielonej energii podkreślają oszczędności, jakie wiążą się z eksploatacją domów. Choć nie są one tanie w budowie, pozwolą Ci obniżyć rachunki za prąd i zadbać o środowisko. Czym więc są popularne domy energooszczędne? Ile kWh zużywają rocznie i z czego zbudowane są domy energooszczędne? 

Czym jest dom energooszczędny? Definicja

Dom energooszczędny z definicji jest nastawiony na jak najniższe zużycie energii. Jego konstrukcja tworzy zwartą bryłę pozbawioną mostków cieplnych i izolacji termicznej. Dom energooszczędny jest wyposażony w ciepłe ściany, które zmniejszają straty cieplne. Budynek energooszczędny wykorzystuje energię słoneczną, ciepło z gruntu, wentylację energooszczędną i rekuperacje. Pompy ciepła i fotowoltaika na stałe wpisały się w wyposażenie tego typu zabudowy. Do zminimalizowania strat energii służy także instalacja energooszczędnych drzwi, okien oraz urządzeń elektroniki domowej. Każdy element musi ze sobą współgrać, w celu osiągnięcia zerowego zużycia energii. 

Z czego budować dom energooszczędny?

W uzyskaniu niskiego zużycia energii ważne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych. To właśnie chronią wnętrze przed utratą ciepła. Dom energooszczędny buduje się z materiałów cechujących się dużą masą termiczną – najczęściej jest to kamień, beton lub cegła. Do używanych materiałów nie zalicza się drewno, stal oraz wykładziny. Czy wiesz, z czego budować dom energooszczędny? Masa termiczna to grupa materiałów z dużym potencjałem – jest przeznaczona do pochłaniania i magazynowania ciepła. Ważnym elementem tego innowacyjnego rozwiązania jest zapewnienie jak najlepszej izolacji ścian, podłóg i dachu. Podczas budowy domu energooszczędnego stosuje się grubszą warstwę termoizolacji w przegrodach. Dom energooszczędny powinien być odizolowany warstwą styropianu na ścianach, o grubości 20 cm z każdej strony. Takie działanie ma na celu zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Dom pasywny a energooszczędny – różnice i podobieństwa

Budownictwo energooszczędne nie daje tak dużych oszczędności jak pasywne, ale za to jest bardziej dostępne cenowo. Co zatem cechuje dom pasywny, a energooszczędny – poznaj najważniejsze informacje. 

Według definicji dom pasywny to taki, którego roczne zapotrzebowanie na prąd nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Dla porównania dom energooszczędny nie przekracza 30 kWh/m2. Domy pasywne są świetnie zaizolowane i praktycznie całkowicie szczelne. Dzięki temu nawet niewielkie porcje ciepła ogrzeją mieszkańców, zamiast przeniknąć na zewnątrz przez niedocieplone płaszczyzny. Dom pasywny a energooszczędny różni także to, że pierwszy z wymienionych jest znacznie droższy w budowie i wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Dom energooszczędny – parametry

Marzysz o domu energooszczędnym? Parametry tego rodzaju zabudowy z pewnością skłonią Cię ku inwestycji. Ważnym wskaźnikiem użyteczności budynku jest współczynnik przenikania ciepła oznaczony symbolem U. Współczynnik przenikalności ciepła charakteryzuje poszczególne przegrody domu. Im jest on niższy, tym dom jest bardziej energooszczędny. 

Wartości przenikania ciepła powinna osiągać wartość:

– dla fundamentów – U≤15W (m²·K),

– strop piwnicy bez ogrzewania – U ≤ 0,30 W/ (m²·K),

– ściany od strony zewnętrznej –  U ≤ 0,20–0,25 W/ (/ (m²·K),

– poszycie dachu U ≤ 0,15–0,20 W/ (m²·K),

– stolarka okienna  U ≤ 0,8 W/ (m2·K).

Budując dom energooszczędny parametr przenikania ciepła jest niezwykle ważny. Można go w następujący sposób. Należy dodać do siebie opory przyjmowania ciepła wszystkich przegród. Następnie należy wyliczyć według wzoru:

U = 1/R [W/(m²·K)]

Dom energooszczędny – ile kWh zużywa rocznie?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, warto zastanowić nad kosztami eksploatacji domu energooszczędnego. Ile kWh zużywa w jednym sezonie? Jeśli chodzi o domy energooszczędne ich zapotrzebowanie na energię waha się od 30 do 60 kWh/m2 w skali roku. Dokładna wartość jest zależna od jakości wykonania projektu, miejsca, w którym dom jest postawiony i użytych technologiach. Dobrym pomysłem na zmniejszenie opłat jest połączenie wielu systemów. Rekuperacja i pompa ciepła wraz z fotowoltaiką mogą tworzyć ekologiczne środowisko, które będzie w pełni zintegrowane. 

Na jakie rozwiązania postawić?

Polecamy wykonanie u siebie instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, rekuperacji i izolacji polimocznikowej. Pamiętaj, że tylko dokładnie wykonany projekt przyniesie Ci korzyści energetyczne, które mają wpływ na to, jak szybko instalacja się zwróci. W końcu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to inwestycja na lata. Budując dom energooszczędny warto zaufać sprawdzonej firmie. Jeśli rozważasz dobór rozwiązań, zwróć się do naszych fachowców. Netsolar to marka, która posiada doświadczenie i kompetencje we wdrożeniach systemów dla firm i osób fizycznych. 

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt