POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Fotowoltaika – to się opłaca! Sprawdź, dlaczego

Opublikowano:  14 września, 2020

Ceny energii rosną więc, szukamy sposobu na jej oszczędzanie. Jak to zrobić? Można zrezygnować z elektrycznego czajnika, piec mniej ciast, wyłączyć telewizor czy połowę domowego oświetlenia.  Można jednak zainstalować panele fotowoltaiczne, dzięki którym nie tylko zachowamy dotychczasowy standard życia, ale jeszcze oszczędzimy na tym pieniądze. Dzięki dopłacie rządowej i uldze termomodernizacyjnej – fotowoltaika opłaca się!

Dopłata rządowa do fotowoltaiki

Od 23 lipca 2019 roku można ubiegać się o dotację rządową na inwestycję fotowoltaiczną z programu „Mój Prąd”. Program zakłada zwiększenie ilości paneli słonecznych w Polsce o ok. 200 tysięcy. Dopłata przeznaczona jest tylko na instalacje fotowoltaiczne (czyli energię ze słońca) i nie obejmuje kolektorów słonecznych, które ogrzewają wodę.

Budżet programu to 1 mld złotych do wykorzystania w latach 2019-2024, jednak zainteresowanie jest tak duże, że pieniędzy może zabraknąć przed 2024 rokiem! Dlatego specjaliści radzą by nie zwlekać z podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki na domowe potrzeby. Trzeba się spieszyć!

Dla kogo fotowoltaika?

Dopłaty z programu „Mój Prąd” na instalacje fotowoltaiczne są przeznaczone tylko dla osób fizycznych i nie są opodatkowane. Może z nich skorzystać każdy, kto chce mieć energooszczędny dom i nie chce płacić wysokich rachunków za prąd. Warunkiem otrzymania rządowej dopłaty jest montaż instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do użytkowania przez osobę fizyczną.

Ile wynosi dotacja na fotowoltaikę?

Starający się o dotację może otrzymać dopłatę w wysokości 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

Ważne:

Ulga termomodernizacyjna

Drugą możliwością zmniejszenia kosztów inwestycji w panele słoneczne jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 roku i pozwala odliczyć od podatku wydatki poniesione na termomodernizację, tj. materiały, sprzęty, usługi itd.

Co obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Odliczenie od podatku wydatków związanych z termomodernizacją obejmuje wszystkie działania mające na celu poprawę termoizolacji budynku, tj. materiały budowlane, usługi. Co ważne, właściciel budynku nie musi szczegółowo wykazywać jakie materiały zostały kupione i kto wykonał modernizację. Warunkiem odliczenia wydatków są jednak zakupy towarów i usług wyłącznie u zarejestrowanych podatników VAT.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga ta nie obejmuje termomodernizacji bloków mieszkalnych, sklepów i biur. Należy również pamiętać, że ulgą objęci są właściciele budynków już używanych. Oznacza to, że nie można odliczyć od podatku materiałów na budowę nowego domu.

Ważne: osoby, które skorzystały już z pomocy państwa (np. z dotacji rządowej), nie są objęte ulgą termomodernizacyjną.

Jeżeli są Państwo zainteresowani inwestycją w instalację fotowoltaiczną, zapraszamy do kontaktu. Firma NETSOLAR z Legnicy oferuje bezpłatną wycenę instalacji.

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt