POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Ile kosztuje rekuperacja?

Opublikowano:  22 listopada, 2021

Planujesz budowę domu energooszczędnego? A może zaoszczędzić na eksploatacji swojego lokum? Odnawialne źródła energii to świetny sposób na odciążenie Twojego budżetu w dłuższej perspektywie. Niestety wszystkie systemy generujące zieloną energię to także duża inwestycja. Dowiedz się wszystkiego na temat rekuperacji – cena, sposób działania i opcje do wyboru pomogą Ci podjąć świadomą decyzję w tej kwestii. 

Rekuperacja od A do Z

Za terminem rekuperacja kryje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przypadku tradycyjnej wentylacji powietrze jest zasysane i opiera się na tak zwanym ciągu. Z kolei rekuperacja jako wentylacja mechaniczna polega na ruchu powietrze stymulowanym przez maszynę, czyli rekuperator. Jego zadaniem jest kierowanie ruchem powietrza nawiewnego oraz odzyskiwanie ciepła z powietrza brudnego. 

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Każda rekuperacja wymaga projektu dopasowanego do Twojego domu. Odzyskiwanie powietrza jest możliwe tylko dzięki cienkim ściankom modułu centrali rekuperacyjnej. Ich rolą jest oddzielenie obu strumieni i przekazaniu energii bez wzajemnego mieszania. Cały proces podlega sterowaniu i regulacji. Powietrze oczyszczane jest przez odpowiednie filtry, które dodatkowo wychwytują alergeny. Z tego względu to rozwiązanie polecamy przede wszystkim alergikom i astmatykom. Warto wiedzieć, że dzięki rekuperacji nie będziesz musiał wietrzyć pomieszczeń, czy uchylać okien i drzwi. Zapewnij sobie czyste powietrze w całym domu.

Rekuperacja – cena stworzenia projektu

Zastanawiasz się ile przyjdzie Ci zapłacić za wentylację z odzyskiwaniem ciepła? Na koszty składa się zakup rekuperatora, stworzenie projektu i montaż. Jeśli chodzi o rekuperację, koszt wykonania projektu waha się od 300 do 500 zł, choć często firmy wykonujące montaż tworzą projekt gratis, w ramach tej usługi. Zlecając firmie projekt rekuperacji, cena jest uzależniona od metrażu domu. 

Rekuperacja – koszt zakupu niezbędnych części

Jeśli wykonanie projektu mamy za sobą, pozostaje jeszcze zakup rekuperatora i pozostałych akcesoriów. Cena zakupu rekuperatora to wartość oscylująca od 2 000 do 12 000 zł za urządzenie centralne. Na dużą rozbieżność cen tego produktu ma wpływ wydajność urządzenia uzależniona od wielkości domu, parametry techniczne, a także dodatkowe funkcje. Niektóre modele są bardziej zautomatyzowane, co znacznie ułatwia korzystanie z ich możliwości, nawet dla osób stawiających w tym temacie pierwsze kroki. Warto zaznaczyć, że najtańsze rekuperatory mają wydajność rzędu 50% odzysku ciepła. Wyższa jakość rekuperatora zapewnia aż 90% odzysku ciepła, co na pewno będzie odczuwalne podczas opłacania rachunków. Jeśli rozważasz zakup centrali rekuperacji koszt zakupu to wiele zmiennych. Jedną z nich jest wspomniana funkcjonalność. Droższe i bardziej zaawansowane technicznie modele posiadają czujniki temperatury, jakości powietrza, wilgotności i dwutlenku węgla. 

Rekuperacja – cena systemu i montażu

Poza projektem i zakupem części należy jeszcze wdrożyć system. W przypadku rekuperacji cena instalacji jest zależna od wykonawcy oraz wielkości całego projektu. Z tego względu tę kwotę należy ustalać indywidualnie na podstawie analizy Twoich potrzeb. Faktem jest, że im większy dom, tym koszty rekuperacji są wyższe i rosną proporcjonalnie z metrażem. System wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła to wydatek rzędu 12 000
do 17 000 zł. 

ile kosztuje rekuperacja? Koszty całościowe

Jeśli do ceny robocizny doliczymy potrzebny materiał, nowoczesne akcesoria i koszt stworzenia projekty, powinniśmy otrzymać koszt w wysokości
25 000 zł. Oczywiście na pytanie ile kosztuje rekuperacja, każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, biorąc pod uwagę warunki mieszkaniowe oraz własne preferencje. Mimo że koszty są wysokie, nowoczesna wentylacja zapewnia także wiele oszczędności. Decydując się na ten wariant w swoim domu nie musisz montować kominków ani drogich okien z nawiewnikami. W końcu oszczędności też mają wpływ na to ile kosztuje rekuperacja. Biorąc pod uwagę redukcję kosztów, cena instalacji rekuperacji zmniejsza się od 13 000 zł, do nawet 17 000 zł. Przy odpowiednim podejściu inwestycja jest osiągalna dla każdego. 

Chętnie zrealizujemy Twój projekt?

Na rynku znajdziesz wiele firm oferujących rekuperacje. Jeśli zależy Ci na rzetelnym wsparciu technicznym, postaw na Netsolar. W naszej ofercie znajdziesz projekt oraz wykonanie systemu rekuperacji, a także montaż pompy ciepła, fotowoltaiki i izolacji polimocznikowych. Wszystkie te technologie można dowolnie łączyć, w celu uzyskania niskiego zużycia energetycznego. Oszczędzaj dzięki odnawialnym źródłom energii.

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt