POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?

Opublikowano:  16 września, 2020

Osoby stojące przed decyzją zakupu instalacji fotowoltaicznej zadają sobie pytania: Kiedy to mi się zwróci? Jak długo będzie działać? Ile pieniędzy można zaoszczędzić dzięki fotowoltaice? Odpowiadamy na te pytania, podkreślając, że panele to przede wszystkim darmowy prąd ze słońca. 

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to płyty wykonane z krzemu, które zamieniają energię ze słońca w energię elektryczną. Montuje się je na dachach budynków oraz bezpośrednio na gruncie. Panele łączone są w instalację fotowoltaiczną, która dostarcza energię elektryczną do wszystkich domowych urządzeń. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy korzystać z darmowego prądu, magazynować go, a nawet sprzedawać.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Energią elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne możemy cieszyć się długo. Średni czas eksploatacji instalacji wynosi 30 lat. Specjaliści podkreślają, że dopiero po ok. 20 latach wydajność instalacji zmniejsza się o 10%. Wystarczy jednak wymienić falownik, czyli urządzenie zamieniające prąd stały z paneli na prąd zmienny płynący do gniazdka w domu, by przywrócić ją do poprzedniego stanu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja daje gwarancję jej bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat.

Ile energii wytwarzają panele słoneczne?

Jest to zależne od kilku czynników:

  1. Nachylenia dachu
  2. Kierunku nachylenia
  3. Zacienienia dachu

Najwięcej prądu produkują panele fotowoltaiczne umieszczone na nasłonecznionym dachu skierowanym na południe. Instalacja fotowoltaiczna działa najlepiej w temperaturze 25°C. W Polsce najwięcej energii ze słońca można uzyskać od wczesnej wiosny do jesieni, ponieważ dzięki sprzyjającym warunkom panele są najbardziej wydajne. Zimą, gdy temperatura i nasłonecznienie spadają, zmniejsza się sprawność instalacji i wytwarza ona mniej prądu. Jednak średnia moc znamionowa zamontowanego zestawu paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 4,5 kW w listopadzie i grudniu wynosi po ok. 150 kWh na miesiąc. Latem instalacja osiąga moc ponad 500 kWh miesięcznie. Właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna w pełni zaspakaja potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego.

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Koszty energii elektrycznej są coraz wyższe, miesięczne rachunki za prąd dla domu jednorodzinnego mogą przekraczać nawet kilkaset złotych. Tymczasem instalacja fotowoltaiczna to darmowy prąd dla domu. Od pierwszego dnia pracy paneli rachunki za energię spadają niemal do 0zł. Instalacja uniezależnia również od  podwyżek cen energii dostarczanej przez dostawców.  

Firma NETSOLAR z Legnicy zajmuje się instalowaniem fotowoltaiki na budynkach i na gruncie, również w trudnodostępnych terenach, na zboczach gór. Zapraszamy do kontaktu – oferujemy konsultację i bezpłatną, indywidulaną wycenę instalacji w Państwa domu z uwzględnieniem wszystkich czynników.

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt