POZNAJ NASZE
ROZWIĄZANIA

Dowiedz się więcej o fotowoltaice, pompach ciepła,
rekuperacji i izolacjach polimocznikowych.

Pompa ciepła – czy jest możliwe dofinansowanie?

Opublikowano:  15 listopada, 2021

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła? To rozwiązanie warte jest rozważenia ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz aspekty ekologiczne. Niestety montaż samego urządzenia to relatywnie duża inwestycja, która wykracza poza możliwości finansowe większości osób. Na szczęście, dzięki programom unijnym możesz uzyskać dopłatę do pompy ciepła i zrealizować projekt bez problemów. W tym artykule opowiemy szerzej o możliwościach finansowania całej instalacji.

Pompa ciepła – działanie systemu

Jeśli chodzi o działanie, pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska, zasilając system centralnego ogrzewania. Pompa ciepła należy do ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu, który może uzyskać nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Urządzenie pozwala na komfortowe ogrzewanie pomieszczeń i przyczynia się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Przeznaczeniem pompy ciepła, podobnie jak kotła gazowego i paliw stałych jest podgrzanie wody, która następnie oddaje ciepło do całej instalacji, stopniowo ogrzewając budynek. Podczas użycia kotłów gazowych, olejowych i węglowych spala się paliwa kopalne, które emitują ciepło. Pompa ciepła działa inaczej – pozyskuje energię ze środowiska, wykorzystuje jej część, przetwarza ją na ciepło i dostarcza do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu poza ogrzewaniem użytkownicy pomp zyskują także ciepłą wodę. 

Typy pomp ciepła

Zanim przejdziemy do tematu dopłat do pomp ciepła, warto poznać typy pomp dostępnych na rynku oraz różnice, jakie je dzielą. Na rynku wyróżniamy takie typy pomp jak:

– pompy ciepła gruntowe – są zasilane ciepłem emitowanym z ziemi. Gruntowe pompy ciepła możemy spotkać w wersji z sondami poziomymi oraz pionowymi. Kolektory poziome są umieszczane płytko w gruncie, poniżej strefy zamarzania. Pompy ciepła gruntowe są najdroższą opcją, która wymaga poświęcenia dużej powierzchni. Są także najbardziej efektywne.

– pompy ciepła typu woda-woda – ciepło w tym przypadku jest pobierane z wód gruntowych, na przykład przez wykonanie studni zrzutowej i czerpalnej. Ten typ pompy nie jest popularny, między innymi dlatego, że pompy tego typu mogą wymagać pozwoleń wodnoprawnych.

– pompa ciepła typu powietrze-woda – jest to aktualnie najbardziej popularny typ pompy, który zyskał zwolenników dzięki łatwemu montażowi i niższej niż pompa gruntowa cenie. To rozwiązanie  wykorzystuje powietrze, jako dolne źródło zasilania. Jego wadą jest natomiast niska sprawność systemu w przypadku ujemnej temperatury.   

Efektywność i dopłaty do pompy ciepła

O efektywności pompy ciepła decyduje sposób pozyskiwania energii ze środowiska. Pompy ciepła typu powietrze-woda mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze sięgającej wartości -28°C. Powietrzna pompa generuje średnio 3 kW energii na każdy 1 kW energii zużytej. Takie osiągi dają współczynnik efektywności równy 3, czyli sprawność na poziomie 300%. Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła współczynnik efektywności sięga 4,3 do 3,9 w zależności od konstrukcji. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić parametry, które decydują o tym, po jakim czasie inwestycja się zwróci. Na szczęście dotacje na pompę ciepła pomagają w pokryciu wszystkich kosztów.

Dopłaty do pomp ciepła – na jakie wsparcie możesz liczyć?

Dotacje na pompy ciepła odciążą Twój budżet. Warto więc skorzystać z oferowanego wsparcia. Osoby zainteresowane instalacją pomp mogą liczyć na dotację nawet do 30% kosztów kwalifikowanych. Nowy program dopłat „Czyste powietrze” jest ściśle związany z ochroną środowiska. Na pokrycie inwestycji instalacji pompy ciepła możesz otrzymać nawet 21 000 złotych, jeśli jesteś właścicielem nowo wybudowanego domu. Program pomocy ma na celu propagowanie ekologicznej energii i ograniczenie smogu w miastach. Poza pompami ciepła każda osoba fizyczna może liczyć na pomoc w pokryciu kosztów montażu fotowoltaiki, kolektorów ciepła, a nawet turbin wiatrowych. 

Poza dotacjami na pompy ciepła wszyscy zwolennicy zielonej energii mogą liczyć atrakcyjne kredyty, które oferuje między innymi Bank Ochrony Środowiska, PEKAO SA, ING Bank Polski, Santander Bank, czy Bank Pocztowy. Ekologiczną pożyczkę można przeznaczyć na sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła.  

Dotacje na pompę ciepła 2022

Jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku o dopłatę do pompy ciepła w 2021 roku nic straconego. Możesz uzyskać świadczenie w nowej turze. Wniosek o dotację na pompę w 2022 roku składa się przed wykonaniem instalacji. Na wysłanie dokumentów organizatorzy programu „Czyste powietrze” czekają do końca marca. Program został stworzony z myślą o osobach fizycznych, wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach mieszkaniowych, przedsiębiorstwach, stowarzyszeniach, fundacjach i osobach prawnych w gminach i powiatach. 

Dotację na pompę ciepła 2022 „Czyste powietrze” można uzyskać w wysokości:

– 30 000 zł w przypadku instalacji pompy ciepła powietrze-woda,

– 40 000 zł w przypadku instalacji gruntowej pompy ciepła,

– 15 000 zł w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz turbin wiatrowych.

Obowiązujące w programie limity to:

– 1 500 zł/kW przy instalacji pompy ciepła powietrze-woda,

– 2 000 zł/kW przy instalacji gruntowej pompy ciepłą,

– 1 000 zł/kW przy instalacji kolektorów ciepła,

– 1 500 zł/kW przy instalacji paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.

Obowiązujące w programie limity dla właścicieli starych pieców węglowych:

– 3 000 zł w przypadku instalacji pompy ciepła powietrze-woda,

– 6 000 zł w przypadku instalacji gruntowej pompy ciepła,

– 3 000 zł w przypadku instalacji kolektorów ciepła,

– 5 000 zł w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dopłat do pompy ciepła w 2022 roku? Zadzwoń lub napisz do nas. Czekamy na Twój kontakt, dzięki któremu zyskasz wiele cennych informacji. Nasi eksperci doradzą Ci w kwestii doboru najlepszych rozwiązań energetycznych. Uzyskaj dopłatę do pompy ciepła w 2022 roku dzięki konsultacji z Netsolar. 

ZAPYTAJ O INDYWIDUALNY PROJEKT.

Skontaktuj się z przedstawicielem NETSOLAR.


Kontakt